Poczułeś zmęczenie i utratę energii, a cały swój czas w biurze spędzasz na marzeniach o wolnych popołudniach i weekendach? Zanim wypalenie zawodowe stanie się Twoją rzeczywistością, skorzystaj z urlopu. Jeżeli posiadasz odpowiedni staż pracy, możesz ubiegać się o 26 dni wolnego. To idealna okazja do nadrobienia zaległości związanych z podróżami i spotkaniami towarzyskimi. Sprawdź razem z nami, jak obliczyć swoje dni urlopowe i uzyskaj odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące prawa do odpoczynku od pracy.
Zastanawiasz się, ile dni urlopu za miesiąc pracy przysługuje Ci u nowego pracodawcy, jeśli zostałeś zatrudniony na podstawie umowy o pracę? Według art. 154 Kodeksu pracy, osoba zatrudniona po raz pierwszy na danym stanowisku nabywa prawo do urlopu za każdy miesiąc pracy, przeliczany jako 1/12 wymiaru urlopu, który przysługuje po roku pracy. Wszystko więc zależy od okresu zatrudnienia.
Prawo do kolejnych urlopów nabywasz za każdy kolejny rok kalendarzowy. Do tzw. stażu urlopowego zaliczane są nie tylko okresy etatowej pracy, ale również ostatni zakończony okres nauki, na przykład w szkole wyższej czy średniej szkole zawodowej. Warto jednak pamiętać, że czas trwania nauki w różnych placówkach edukacyjnych nie jest sumowany.
Jeżeli pracujesz proporcjonalnie za każdy miesiąc pracy, możesz nabyć prawo do urlopu. Może się jednak zdarzyć, że w wyniku obliczania wymiaru urlopu wypoczynkowego będziesz miał prawo do niepełnego dnia wolnego. W takim przypadku, Kodeks pracy stanowi, że niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. To samo zaokrąglenie stosuje się również podczas ustania stosunku pracy i finalnego rozliczenia urlopu.
Liczba dni urlopu wypoczynkowego może być uzależniona od wielu różnych wydarzeń, które mają miejsce w Twoim życiu. Następujące sytuacje mogą spowodować zmniejszenie wymiaru urlopu:
- okres korzystania z urlopu wychowawczego,
- okres korzystania z urlopu bezpłatnego,
- okres nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy,
- okres odbywania kary pozbawienia wolności,
- okres tymczasowego aresztowania.
Warto zaznaczyć, że wszystkie wymienione okresy niewykonywania pracy zazwyczaj wpływają na zmniejszenie liczby dni wolnych tylko wtedy, gdy trwają one co najmniej jeden miesiąc kalendarzowy. Wykorzystanie pełnego miesiąca obniża wymiar urlopu o 1/12. Jeśli poszczególne okresy obejmują części miesięcy, za miesiąc uznaje się łącznie 30 dni, które również prowadzą do obniżenia przysługującego urlopu o 1/12.
Wymiar urlopu wypoczynkowego może być także uzależniony od innych sytuacji, takich jak:
- okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych,
- czas prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego,
- czas, za który przysługuje odszkodowanie w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.