Niestety, demencja starcza to choroba, na którą nie istnieje jeszcze lekarstwo. Mimo że nie można jej całkowicie wyeliminować, istnieje szereg metod łagodzenia jej objawów lub kontrolowania jej progresji. Z tego powodu, kluczowe jest zrozumienie jakie symptomy sugerują początek tej choroby.
Demencja starcza, zwana również otępieniem, ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Osoby cierpiące na tę chorobę zmagają się z problemami takimi jak zapominanie, trudności w liczeniu, czytaniu, mówieniu czy nawet wyrażaniu emocji. Nie radzą sobie także z orientacją w przestrzeni, ich proces myślowy jest spowolniony i mogą mieć problemy ze zrozumieniem nawet najprostszych instrukcji. Mogą nie rozpoznawać najbliższych osób, zapominać imiona czy nazwy przedmiotów używanych na co dzień. W rezultacie, chorzy na demencję starczą są niewydolni w samodzielnym funkcjonowaniu i wymagają stałej pomocy innych ludzi.
Choroba ta rozwija się powoli, co sprawia, że identyfikacja jej objawów we wczesnym stadium staje się kluczowa. Charakterystycznym symptomy demencji starczej jest zapominanie o zdarzeniach, które miały miejsce kilka lat, miesięcy czy nawet godzin temu. Znajdując się na początkowym etapie choroby, osoba może mieć trudności z przypomnieniem sobie wydarzeń sprzed kilku lat, jeżeli choroba postępuje – zapominanie dotyczy coraz bliższych momentów. Częstym symptomem wczesnej fazy demencji jest problem z przypomnieniem sobie miejsca, gdzie zostawiliśmy klucze, czy daty urodzin bliskich osób, które do tej pory zawsze pamiętaliśmy. Ważne jest jednak, żeby pamiętać, iż symptomy te muszą być regularne i powodować utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu, aby były to oznaki demencji.
Demencja starcza powoduje także problemy z komunikacją werbalną, jak np. nazywaniem przedmiotów w otoczeniu czy zwracaniem się do bliskich po imieniu.