Zakład Ubezpieczeń Społecznych planuje podwyżki wieku emerytalnego: owocne czy kontrowersyjne ruchy?

Nadchodzi ważne zwroty w kwestii polityki emerytalnej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) zamierza wprowadzić zmiany, które niekoniecznie spotkają się z entuzjazmem wszystkich. Wszystko wskazuje na to, że wiek emerytalny w Polsce ulegnie podwyższeniu, a głównym celem takiej decyzji jest zapewnienie stabilności finansowej systemu emerytalnego naszego kraju na długie lata. Ale co dokładnie czeka nas w przyszłości?

Aktualnie panie w naszym kraju mają możliwość odejścia na zasłużony odpoczynek w wieku 60 lat. Niestety, ze względu na rosnące problemy finansowe ZUS, rządzący są zmuszeni do rozpatrzenia podniesienia progu wieku emerytalnego dla kobiet. Podobna sytuacja ma miejsce w wielu krajach europejskich.

Specjaliści z dziedziny emerytur przewidują, iż zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest nieuniknione. Zmiany są na tyle niezbędne, że obecny wiek emerytalny kobiet ulegnie z pewnością podniesieniu. To wszystko z powodu trudności finansowych, z którymi boryka się ZUS.

Polska wyróżnia się na tle innych krajów europejskich najniższym wiekiem emerytalnym dla kobiet. Planowane jest jednak legislacyjne podniesienie tego wieku do 65 lat, co najprawdopodobniej nastąpi w przyszłym roku lub najpóźniej do 2026 roku. Wiek emerytalny mężczyzn nie ulegnie natomiast żadnej zmianie.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy, przekazała informacje, iż polski system emerytalny został skonstruowany w taki sposób, aby mobilizować obywateli do jak najpóźniejszego przejścia na emeryturę. Pomimo politycznych wyzwań związanych z podwyższaniem wieku emerytalnego, ministerstwo planuje wprowadzenie rozmaitych bodźców finansowych, mających na celu zachęcanie Polaków do dłuższej aktywności zawodowej.

Marek Góra, profesor i jeden z twórców obecnego systemu emerytalnego, jest zwolennikiem podniesienia minimalnego wieku przejścia na emeryturę. W rozmowie z money.pl ekspert podkreślił, że obecny system został zaprojektowany w taki sposób, aby promować dłuższą aktywność zawodową. Im później zaczniemy pobierać emeryturę, tym wyższy będzie to świadczenie. Zdaniem ekspertów, podwyższenie wieku emerytalnego to kwestia zarówno finansowa, jak i społeczna. Głównym celem jest zapewnienie wyższych świadczeń emerytalnych w przyszłości oraz przeciwdziałanie ubóstwu wśród osób starszych. Planowane zmiany przez ZUS i rząd będą miały znaczący wpływ na całe społeczeństwo, szczególnie dla kobiet, które są ważną częścią rynku pracy.

W latach 2013-2017 polskie kobiety musiały pracować aż do 67. roku życia, co spotkało się z ogromnym niezadowoleniem społecznym. Po tych protestach wiek emerytalny został obniżony i teraz jest jednym z najniższych w Europie.