Podczas ostatniego święta Trzech Króli, które odbyło się w Krakowie, tłumy wiernych zgromadziły się, by uczestniczyć w uroczystościach. Te wydarzenia zawierały 15. coroczny Orszak Trzech Króli, podczas którego Abp Marek Jędraszewski z krakowskiej metropolii przemówił do zgromadzonych. W swoim przemówieniu, Arcybiskup odwołał się do biblijnej historii o Herodzie, który zarządził mord na wszystkich niemowlętach. Abp Jędraszewski użył tej historii jako metafory dla współczesnych zagrożeń, takich jak aborcja.
Według Ewangelii św. Mateusza, Herod, król Judei, dowiedziawszy się o narodzinach Jezusa, wydał rozkaz zabicia wszystkich chłopców poniżej drugiego roku życia w Betlejem i okolicach. Abp Jędraszewski zasugerował, że podobne zagrożenie nadal istnieje dzisiaj dla dzieci, które są narażone na niebezpieczeństwo przez tych, którzy „uważają, że mają władzę nad życiem niewinnych dzieci, zwłaszcza tych, które jeszcze nie przyszły na świat”.
Abp Jędraszewski poruszył temat aborcji, nazywając ją „zbrodniczą praktyką”, która odbiera dzieciom życie. Arcybiskup kontynuował, mówiąc, że dzieci mogą być także szkodzone poprzez odebranie im dzieciństwa i zatruwanie ich niewinnych umysłów i serc czymś, co jest nieodpowiednie dla ich wieku. Dodatkowo, dostrzegł zagrożenie w formie ograniczenia prawdy o Bogu dla dzieci poprzez zapowiadane reformy edukacyjne.
Podczas swojego przemówienia, Abp Jędraszewski podkreślił, że istnieją pewne siły, które chcą umożliwić aborcję na życzenie, nawet tuż przed narodzinami dziecka. Wyraził również obawy na temat tych, którzy „pod pozorem nauczania o zdrowiu chcą wprowadzić deprawację dzieci i młodzieży”. Wyraził on swoje zaniepokojenie tendencją do odcięcia dzieci od prawdy o Bogu i ich godności wynikającej z bycia dziećmi Boga poprzez ograniczenie lekcji religii.
W czasie tegorocznego Orszaku Trzech Króli pojawiły się postacie polskich władców – królowa Jadwiga i Jan III Sobieski – jako symbol tysiąclecia koronacji pierwszego króla Bolesława Chrobrego. Abp Jędraszewski przypomniał zgromadzonym o przyjęciu chrztu przez Mieszka I w 966 r., co zapoczątkowało budowę cywilizacji miłości i prawdy na ziemiach polskich. Abp Jędraszewski podkreślił, że człowiek nie jest panem życia i śmierci.
W Krakowie Orszak Trzech Króli składa się z trzech części, każda rozpoczyna się w innym miejscu i łączy na Rynku Głównym, gdzie wiernych błogosławi metropolita Marek Jędraszewski. Abp Jędraszewski prowadził czerwony orszak, który po mszy na Wawelu ruszył ze wzgórza wawelskiego. Nauczyciel Kamil Syc odgrywał rolę króla w tym pochodzie.
Orszak zielony (azjatycki) po mszy w kościele św. Stanisława Kostki ruszył z Dębnik przemierzając m.in. most Dębnicki, ul. Zwierzyniecką, Retoryka, Podwale, Planty i Szewską. W tym pochodzie rolę króla pełnił kompozytor i dyrygent z Syrii Wassim Ibrahim.
Orszak niebieski (afrykański) rozpoczął swoją trasę na placu Matejki, po mszy w kościele św. Floriana. Rolę króla odgrywał wolontariusz z salezjańskiego wolontariatu Ernesto Benicio Bumba z Angoli.