Radosław Sikorski, polski Minister Spraw Zagranicznych, udzielił wywiadu dla niemieckiego tygodnika „Der Spiegel”, podczas którego poruszył kilka istotnych zagadnień. Wśród nich znalazły się takie tematy jak kwestia odszkodowań dla Polski za zniszczenia wojenne, rosnąca potrzeba ostrożności wobec działań prezydenta Putina, oraz gotowość Niemiec do intensyfikacji współpracy z Polską.
Sikorski podkreśla, że proces odbudowy zaufania pomiędzy Polską a Niemcami to nie jest rzecz, która następuje z dnia na dzień. Z jego rozmów z niemieckimi partnerami wynika, że czują oni pewnego rodzaju ulgę, widząc Polskę wracającą na ścieżkę europejską i otwartą na wspólne projekty. Zauważył również, że strona niemiecka wykazuje dużą chęć do współpracy, co jest ważne zwłaszcza po okresie zawirowań w relacjach polsko-niemieckich za rządów PiS.
Minister Sikorski zadeklarował także zmianę tonu w komunikacji rządu z Niemcami. Zapewnił, że nie będą pojawiać się żadne insynuacje czy niewłaściwe uwagi na temat Niemiec ze strony polskiego rządu. Dodatkowo podkreślił, że pragniemy zakończyć era demonizacji demokratycznych Niemiec i nie chcemy, by nasze relacje z sąsiadami były zepsute sztucznymi animozjami.
Sikorski odniósł się też do zmiany w niemieckiej polityce bezpieczeństwa, zapowiedzianej przez kanclerza Olafa Scholza w lutym 2022 roku, jako momentu zwrotnego. Wyraził zadowolenie z tych zmian, ale jednocześnie zwrócił uwagę na kwestię szybkości realizacji planów inwestycyjnych Niemiec w zakresie modernizacji Bundeswehry. Minister zaznaczył jednak, że mimo różnic obecnie Polska i Niemcy podążają w tym samym kierunku wzmacnania swoich zdolności obronnych.