Po wyemitowaniu decyzji przez Sąd Najwyższy, Państwowa Komisja Wyborcza zgodziła się na sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości dotyczące wyborów parlamentarnych przeprowadzonych w 2023 roku. PKW jednocześnie podkreśla, że nie jest uprawniona do oceny, czy Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, która wydała to orzeczenie, kwalifikuje się jako sąd, ani nie jest w stanie ocenić skuteczności samego postanowienia.
Pełny skład dziewięciu członków Państwowej Komisji Wyborczej spotkał się w poniedziałek na posiedzeniu. Po zakończeniu obrad głos zabrał Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW, potwierdzając, że Komisja przyjęła sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego PiS z 2023 r., zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego.
Marciniak poinformował również, że uchwała zawiera klauzulę mówiącą o tym, że została podjęta „jedynie na podstawie uwzględnienia skargi złożonej przez PiS przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN i jest bezpośrednio związana z orzeczeniem, które musi pochodzić od organu, który spełnia kryteria sądu według Konstytucji i Kodeksu wyborczego”. Jak stwierdza uchwała, PKW nie decyduje o tym, czy IKNiSP SN jest sądem w rozumieniu Konstytucji RP, ani o skuteczności orzeczenia.
Zarówno Sylwester Marciniak, Wojciech Sych, Arkadiusz Pikulik i Mirosław Suski głosowali za przyjęciem uchwały. Trzy osoby były przeciwne: Ryszard Kalisz, Paweł Gieras i Maciej Kliś; Ryszard Balicki i Konrad Składowski wstrzymali się od głosu.
Podsumowując poniedziałkowe posiedzenie, szef PKW potwierdził, że jego decyzja kończy sprawę rozliczenia komitetu wyborczego PiS w kontekście wyborów do Sejmu i Senatu. Zaznaczył, że od podjętej przez PKW uchwały w tej sprawie nie ma już możliwości odwołania.
Marciniak poinformował dziennikarzy, że kwota, o którą zmniejszono dotację dla PiS, powinna wrócić do partii. Wyjaśnił, że „wysokiej klasy eksperci KBW” będą odpowiedzialni za obliczenie jej wysokości i wyraził nadzieję, że jeszcze w poniedziałek pismo w tej sprawie będzie gotowe.
PKW przyjęła także propozycję o zakazie uczestnictwa sędziów z Izby Kontroli Nadzwyczajnej w orzekaniu w sprawach wyborczych oraz o zawieszeniu postępowań w tych sprawach. Dodatkowo, postanowiono, że szef PKW zorganizuje spotkanie z I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Manowską, aby omówić składy orzekające w sprawach wyborczych.