Potwierdzenie sprawozdania finansowego PiS przez PKW w kontrowersyjnych okolicznościach

Państwowa Komisja Wyborcza, podążając za dyrektywą Sądu Najwyższego, zatwierdziła sprawozdanie finansowe wyborczego komitetu Prawa i Sprawiedliwości (PiS) związane z wyborami parlamentarnymi 2023. PKW jednak podkreśliła, że nie podejmuje decyzji co do tego, czy Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego (SN), która wydała to orzeczenie, spełnia warunki bycia sądem, ani nie ocenia legalności samego postanowienia.

W poniedziałek pełny skład Państwowej Komisji Wyborczej, liczący dziewięć osób, obradował. Prezes PKW, Sylwester Marciniak, po posiedzeniu poinformował, że PKW zaakceptowała sprawozdanie finansowe wyborczego komitetu PiS z wyborów parlamentarnych w 2023 roku, zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego.

Uchwała zawierała też sformułowanie, że została podjęta „jedynie na podstawie uwzględnienia skargi (PiS – PAP) przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN i jest nierozłącznie i bezpośrednio powiązana z orzeczeniem, które musi pochodzić od organu będącego sądem w rozumieniu Konstytucji i Kodeksu wyborczego”. Treść przyjętej uchwały mówi także, że „PKW nie decyduje o tym, czy IKNiSP SN jest sądem w świetle Konstytucji RP oraz nie podejmuje decyzji co do legalności orzeczenia”.

W głosowaniu nad uchwałą czterej członkowie PKW opowiedzieli się za nią: Sylwester Marciniak, Wojciech Sych, Arkadiusz Pikulik oraz Mirosław Suski; trzech było przeciwnych: Ryszard Kalisz, Paweł Gieras i Maciej Kliś; dwaj wstrzymali się od głosu: Ryszard Balicki i Konrad Składowski.

Po posiedzeniu Marciniak odpowiadał na pytania dziennikarzy dotyczące momentu, w którym decyzja PKW dotrze do ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Szef PKW odpowiedział, że po analizie podpisze decyzję i ma nadzieję, że najpóźniej następnego dnia minister otrzyma dokument, zależnie od tempa pracy ministerstwa.

Następnie Marciniak potwierdził, że decyzja Państwowej Komisji Wyborczej z poniedziałku kończy sprawę rozliczenia wyborczego komitetu PiS związanej z wyborami do Sejmu i Senatu. Podkreślił również, że nie ma już możliwości odwołania się od podjętej przez PKW uchwały w tej kwestii.

Na pytanie, czy to oznacza, że kwota, o którą została zredukowana dotacja dla PiS, powinna zostać zwrócona partii, Marciniak stwierdził, że ta kwota „wraca” do partii, a jej wielkość zostanie obliczona przy udziale „wysokiej klasy ekspertów KBW”. Wyraził nadzieję, że jeszcze tego samego dnia list w tej sprawie będzie gotowy.

Prezes PKW przypomniał również, że PiS złożyło do Sądu Najwyższego skargę na inną uchwałę PKW dotyczącą odrzucenia rocznego sprawozdania partii; ta sprawa nadal czeka na rozstrzygnięcie przez SN.

Marciniak dodał także, że podczas posiedzenia Państwowej Komisji Wyborczej zaakceptowano propozycję złożenia wniosków o wyłączenie sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN od orzekania w sprawach wyborczych oraz zawieszenie postępowań w tych sprawach.

PKW również zatwierdziła wniosek nakazujący Marciniakowi zorganizowanie spotkania Państwowej Komisji Wyborczej z I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Manowską, aby przeprowadzić dyskusję na temat składów orzekających w sprawach wyborczych.