Rozmowa prezydentów: Andrzej Duda i Joe Biden dyskutowali o uwolnieniu amerykańskich obywateli

Prezydent Polski, Andrzej Duda, prowadził rozmowy z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem. Podczas dyskusji, Biden wyraził swą wdzięczność dla Polski za wsparcie w procesie uwolnienia obywateli Stanów Zjednoczonych, którzy byli przetrzymywani w rosyjskich więzieniach. Informacje o tej wymianie poglądów poinformowała Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W Ankarze miało miejsce największe w historii wydarzenie związane z wymianą więźniów między Rosją a krajami Zachodu od czasów zimnej wojny. Jak podaje turecki medium Anatolia, aż 24 osoby z siedmiu różnych krajów odzyskały wolność. Wśród zwolnionych znalazły się także osoby posiadające obywatelstwo polskie, a także dwie nieletnie osoby.

„Joe Biden, Prezydent Stanów Zjednoczonych, skontaktował się telefonicznie z Prezydentem Andrzejem Dudą, aby wyrazić swoje podziękowania za pomoc Polski w procesie uwolnienia Amerykanów, którzy byli bezprawnie przetrzymywani w Rosji” – takie informacje pojawiły się na profilu Kancelarii Prezydenta na jednej z popularnych platform społecznościowych.

Podczas rozmowy, obydwaj przywódcy podkreślali znaczenie silnych więzi sojuszniczych oraz strategicznego partnerstwa między Polską a USA. Joe Biden dziękował również innym sojusznikom – Niemcom, Słowenii, Norwegii i Turcji – za ich wkład w organizację wymiany więźniów politycznych z Rosją, chwaląc ich „odważne i śmiałe decyzje”.

Stanowisko w tej kwestii zajął również Donald Tusk, premier Polski. W swoim oświadczeniu napisał: „Zakończyła się operacja wymiany więźniów, dzięki której Rosję opuścili bohaterowie rosyjskiej opozycji oraz obywatele państw NATO przetrzymywani w Rosji. Misja ta była możliwa dzięki zaangażowaniu naszego kraju. Wyrażam podziękowania dla prezydenta i służb za wzorową współpracę”.

Wygląda na to, że według agencji Anatolia, uwolnione osoby zostały przewiezione do stolicy Turcji siedmioma lotami. Wśród nich był między innymi Evan Gershkovich, 32-letni korespondent „Wall Street Journal”, skazany w Rosji na 16 lat więzienia za domniemane szpiegostwo; były żołnierz Paul Whelan, który także otrzymał wyrok 16 lat więzienia za szpiegostwo w Rosji w 2020 roku; oraz rosyjski opozycjonista Ilja Jaszyn, były współpracownik zabitego w 2015 roku byłego wicepremiera Rosji, Borisa Niemcowa.

Na liście uwolnionych znalazł się też 29-letni niemiecki obywatel Rico Krieger, skazany na karę śmierci na Białorusi w czerwcu tego roku. Wymieniono także byłego agenta FSB Wadima Krasikowa, skazanego w Niemczech w 2021 roku na dożywocie za zamach na czeczeńsko-gruzińskiego dysydenta w berlińskim Tiergarten na zlecenie rosyjskich władz. Oficjalna, pełna lista osób uwolnionych nie została jednak opublikowana.